Zapraszamy wszystkich Traucerow i FreeRunerów z Tczewa, okolic i nietylko.
Administrator
Le parkour (czêsto skracane do PK fr. sztuka przemieszczania siê) – pochodz±ca z Francji forma aktywno¶ci fizycznej. Za twórcê parkour uznaje siê Davida Belle'a.
G³ówn± ide± parkour jest pokonywanie przeszkód stoj±cych na drodze w jak najefektywniejszy i jak najprostszy sposób. Osoba uprawiaj±ca parkour to traceur (rodzaj ¿eñski: traceuse).
Czêsto bywa mylony z freerunem, wielu ludzi uwa¿a siê za uprawiaj±cych parkour, gdy tak naprawdê trenuj± freerun.
O Le parkour
Nazwa "parkour" to neologizm stworzony w 1998 roku przez przyjaciela Davida Belle'a - Huberta Koundé. Pochodzi od francuskiego s³owa parcours – trasa, droga, przebieg. To z kolei wywodzi siê z ³aciñskiego percursus.
Parkour to nie pojedyncze techniki, trzeba na niego patrzeæ jako na ca³okszta³t biegu (flow). Nie nale¿± do niego równie¿ (choæ bywaj± do niego zaliczane) rozmaite techniki akrobatyczne, takie jak salta.
Rozprzestrzenianie siê parkour
Film Luca Bessona "Yamakasi - wspó³cze¶ni samurajowie" oraz film 13 Dzielnica z Davidem Belle'em by³ swoistym zapalnikiem w rozprzestrzenianiu siê parkour po ¶wiecie. Du¿y wp³yw na to mia³a Anglia - powsta³y tam dwa dokumenty: "Jump London" i "Jump Britain", przedstawiaj±ce parkour.
Freerun, free running, 3run (ang. dowolny bieg) – sport ekstremalny, który polega na wykonywaniu efektownych i trudnych tricków w czasie pokonywania przeszkód na trasie biegu. Za prekursora freerunningu uwa¿a siê Sébastiena Foucana, który od³±czy³ freerun od parkouru.
Freerun wywodzi siê z parkour, ale prostota i szybko¶æ pokonywania przeszkód nie odgrywa w nim znacz±cej roli. We freerun zmieniono znacz±co technikê. Elementy, które pozwala³y przedostaæ siê biegn±cemu przez przeszkodê jak naj³atwiej i jak najszybciej, zosta³y zast±pione przez tricki, które s± trudne do wykonania, ale maj± warto¶æ pokazow± (palm spin, wall spin itp.), do³±czone zosta³y tak¿e elementy akrobatyczne. G³ównymi trickami s± tzw. flipy.
Sport ten nie powinnien byæ postrzegany jako zbiór pojedynczych ruchów, a jako ca³y sposób poruszania siê. Freerun to tak¿e sposób my¶lenia. Osoby trenuj±ce parkour, patrz±c na przeszkodê, my¶l± jak najsprawniej j± pokonaæ. Ludzie trenuj±cy free running na tê sam± przeszkodê spojrz± z zamys³em pokonania jej w jak najbardziej efektowny sposób.
We freerun nast±pi³a tak¿e zmiana celów, ograniczaj±ca siê tylko do zadowolenia z siebie i czerpania przyjemno¶ci z trenowania. Nie jest to jednak regu³±: przyk³adem tego mo¿e byæ Chase Armitage czy te¿ Daniel Ilabaca, którzy trenuj± dla siebie a zarazem czerpi± z tego korzy¶æ finansow± poprzez dawanie pokazów i pracy jako kaskaderzy w filmach.
Tak wiec zostalo wszystko wyjasnione nasz team cwiczy pol na pol.
Offline